Results of the 2019 Honey Judging Contest

Presiding Judge
Mary Cahill-Roberts

Sr Judges:
Brutz English, Damon Wallace and Marilynn Parker

Judges:
Kara Bassett, Sandy and William Good

Stewards:
Kelley Frederick, Taffee Oakes, Billy Blair and Richard Ramsey

Secretaries:
Marilynn Parker, Betty Cosgrove and Nancy Deason

Class H1a LIGHT 4 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
Wynelle Milstead Connie Rush No Winner No Winner Koby Culpepper No Winner
 
Class H1b AMBER 13 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
No Winner Connie Rush Susan Ledbetter Sean Cagle Andy Luther Dwayne Sayers
Class H1c DARK 5 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
Andy Luther Katie Pugh Joan Strickland No Winner Koby Culpepper Kyle Kessler
 
Class H4 CHUNK HONEY 1 entry
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
No Winner No Winner Jack Chapman No Winner No Winner No Winner
 
Class H6 SECTIONAL 1 entry
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
No Entry No Entry No Entry Robert McClintock No Entry No Entry
 
Class H8 BLACK JAR HONEY 24 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
Vince Wallace No Winner No Winner No Winner No Winner No Winner
 
Class W1 BEESWAX BLOCK 1 entry
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
No Winner Wendel Powel No Winner No Winner No Winner No Winner
Class B1 MEAD 4 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
Mary Yates
Best in Show
Dwayne Sayers Linda M. Jarzynieki Jeff Monroe No Entry No Entry
 
Class A1 ART BEE RELATED 3 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
Pattie Butler Susan Ledbetter Shannon Schofield No Entry No Entry No Entry
 
Class A2 CRAFTS 3 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
Lisa Reynes Karen Wallace David Miller No Entry No Entry No Entry
 
Class A3 NOTIONS POTIONS & LOTIONS 5 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
Connie Rush Nancy Dial Rebekah Hargraves No Winner Nancy Hyatt Karen Wallace
 
Class A4 PHOTOGRAPHY 5 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
David Brasher Pattie Butler Randy Blackwood No Winner Shannon Schofield Debbie Blacwood
 
Class A5 Gadget 2 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
David Miller Greg Yates No Entry No Entry No Entry No Entry
Class C1a CHILDREN'S ART (GRADE 1 thru 6) 1 entry
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
Eva Culpepper No Winner No Winner No Winner No Winner No Winner


Results of the 2018 Honey Judging Contest
Class 1A LIGHT 18 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
#87 Lisa Craddock #32 Kolby Culpepper #14 Kenneth Hamby #13 Chuck Marcella #66 Marilynn Parker #35 Connie Rus
 
Class 1B AMBER 18 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
No Winner #37 Dwayne Sayers #17 Taffee Oakes #15 Heather Sinyard #22 Andy Lutherr #Kolby Culpepper
Class 1C DARK 6 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
No Winner #87 Lisa Craddoc #66 Marilynn Parker #37 Dwayne Sayers #26 Good's Local Hone #10 David Brasher
Class 2 VARITAL 2 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
No Winner #17 Taffee Oakes #26 Goods Local Honey No Entry No Entry No Entry
 
Class 3 CHUNK 2 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
No Winner No Winner #15 Heather Sinyard No Entry No Entry No Entry
 
Class 4 CREAMED 3 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
#20 Debbie Simmons No Winner No Winner No Winner No Entry No Entry
 
Class 5 CUT-COMB no entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
No Entry No Entry No Entry No Entry No Entry No Entry
 
Class 6 SECTIONAL no entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
No Entry No Entry No Entry No Entry No Entry No Entry
 
Class 7 BEESWAX BLOCK 5 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
No Winner #15 Heather Sinyard #18wm Wynell Milstead #26 Good's Local Honey #18 George Baldwin #37 Dwayne Sawye
 
Class 8 CANDLE 2 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
No Winner #26 Good's Local Hone #18 George Baldwin No Entry No Entry No Entry
 
Class 9 LOTIONS & POTIONS 5 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
No Winner #25 Nancy Hyatt #15 Heather Sinyard #26 Good's Local Honey #7 Jimmy & Patty Butler #33 Nancy Dial
 
Class 10 PHOTOGRAPHY 8 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
#35 Connie Rush #32 Kolby Culpeppe #10 David Brasher #26 Good's Local Honey #18 George Baldwin #17 Taffee Oakes
 
Class 11 ART 2 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
#26 Good's Local Honey #36 Susan Ledbetter No Entry No Entry No Entry No Entry
 
Class 12 CRAFTS 6 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
#7 Jimmy & Patty Butler #26 Good's Local Honey #22 Andy Luther #38 Lillian Campbell #18 George Baldwin #45 Elaine Blackwood
 
Class 13 Gadget 3 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
#3 Ronnie Brannon #18 George Baldwin #26 Good's Local Honey No Entry No Entry No Entry
Class 14 MEAD 3 entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
No Winner #4 Rebecca Fritschle #19 Sandra Emery #37 Dwayne Sayers No Entry No Entry
Class 15 FULL FRAME COMB no entries
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
No Entry No Entry No Entry No Entry No Entry No Entry
 
Class Class 16 BLACK JAR 36 entries
WINNER Cindy Stehr
 
Class 17: CHILDREN'S ART 1 entry
First Place Second Place Third Place Fourth Place Fifth Place Sixth Place
#32 Kolby Culpepper (daughter) No Winner No Entry No Entry No Entry No Entry
             
Results of the 2017 Honey Judging Contest
  Ribbon Awarded
  Blue Red White
Color Extracted Honey
Light Marilynn Parker Heather Luther Andy Luther
Amber No Winner Susan Ledbetter Bob Johnson
Dark Susan Ledbetter Richard Ramsey No Winner
Black Jar Dewayne Sayers Susan Ledbetter Johnye Burns
  Creamed Honey
n/a No Entry No Entry No Entry
  Chunk Honey
n/a No Winner Kelley Frederick No Wnner
  Cut Comb Honey
n/a No Winner Kelley Frederick No Wnner
Beeswax Cake
n/a Lee Conerly George Baldwin No Winner
Soap
n/a No Winner No Winner Patti Butler
  Photography
n/a Kelley Frederick  Peggy Possein George Baldwin 
    Candles  
n/a No Winner George Baldwin Bonnie Funderburg
    Gadgets  
n/a Lonnie Brannon No Entry No Entry
     Crafts  
n/a  No Entry No Entry No Entry 
     Mead  
n/a  No Entry No Entry No Entry 
 Cosmetics
n/a  *Lee Conerly   Patti Butler   Sandra Campbell
 Baking with Honey
n/a  Dewayne Sayers   No Winner   No Winner
* Best In Show.    

Results of the 2016 Honey Judging Contest
  Ribbon Awarded
  Blue Red White
Color Extracted Honey
Light Marilynn Parker Heather Luther Kelley Frederick
Amber Richard Ramsey Marilyn Parker Jerry Miller
Dark No Winner Kelley Frederick No Winner
Black Jar Alan Bagwell Jimmy & Patti Baker George Baldwin
  Creamed Honey
n/a Randy Rolen No Winner No Winner
  Comb Honey
n/a No Winner Jack Chapman No Wnner
  Beeswax Cake
n/a George Baldwin No Winner No Winner
  Soap
n/a Pattie Butler Randy Rolen Angie LaMay
  Photograph
n/a Shelia Bolen Randy Rolen Denise Elliott 
    Candles  
n/a Bonnie Funderburg Denise Elliott George Baldwin
    Gadgets  
n/a Gary Blackwood Denise Elliott No Winner
     Crafts  
n/a  *Denise Elliott Connie Short Daryl Pichoff 
     Mead  
n/a  No Winner Donald Short Nancy Hyatt 
 Cosmetics
n/a  Kelley Frederick Nancy Hyatt No Winner
* Best In Show.    

Results of the 2015 Honey Judging Contest
  Ribbon Awarded
  Blue Red White
Color Extracted Honey
Light *Carolyn Rolen Randy Rolen Susan Ledbetter
Amber Marilyn Parker Randy Rolen Jerry Miller
Dark No Winner No Winner Susan Ledbetter
Black Jar Joshua Windus Ted LeMay Joan Donnelly
  Creamed Honey
n/a No Winner George Baldwin No Winner
  Comb Honey
n/a No Winner No Winner CW Flynt
  Beeswax Cake
n/a No Winner Russell Usery George Baldwin
  Soap
n/a 0 0 0
  Photograph
n/a George Baldwin  Sharon Henderson Karen Thornhill 
    Candles  
n/a George Baldwin No Winner No Winner
    Gadgets  
n/a Andrew Mc Kinney No Winner No Winner
     Crafts  
n/a  No Winner Cassie Love No Winner 
     Mead  
n/a  Daryl Pichoff No Winner No Winner 
 Bared Goods
n/a  No Winner Rachel Wagoner No Winner 
* Best In Show.    

Results of the 2014 Honey Judging Contest
  Ribbon Awarded
  Blue Red White
Color Extracted Honey
Light *Jack and Candy Wallace Susan Ledbetter Daryl Pichoff
Amber Gail McCormick Jerry Miller Abbie Condray
Dark Susan Ledbetter No Entry No Entry
Black Jar Chuck Burns Sandra Campbell Marilynn Parker
  Creamed Honey
n/a No Entry Jim Puckett No Entry
  Comb Honey
n/a Jack Chapman No Entry No Entry
  Beeswax Cake
n/a Entry Disqualified George Baldwin Entry Disqualified
  Soap
n/a Sandra Campbell No Entry No Entry
  Photograph
n/a Ronnie Brannon  Pamela Hammond No 3rd awarded 
    Candles  
n/a Bonnie Funderburg No Entry No Entry
    Gadgets  
n/a No 1st Place Pamela Hammond Jim Davis
     Arts and Crafts  
n/a  Pam Fretwell No 2nd place No 3rd place 
* Best In Show.    


Results of the 2013 Honey Judging Contest
  Ribbon Awarded
  Blue Red White
Color Extracted Honey
Light Lisa Taylor     Kirk Patterson  Jimmy Fretwell
Amber Susan Ledbetter Connie Patterson John Belcher
Dark Jimmy Fretwell Gary & Abbie Condray No Entry
Black Jar George Baldwin Susan Ledbetter  Angie LeMay
    Chunk Honey  
n/a No Entries No Entries No Entries
  Creamed Honey
n/a * Connie Patterson Roger McDonald No Entries
  Comb Honey
n/a No 1st awarded Jack Chapman No 3rd awarded
  Beeswax
n/a Jim Davis No 2 nd awarded George Baldwin
  Lip Balm
n/a No Entries No Entries No Entries
  Soap
n/a Brenda Belcher Connie Patterson No 3rd awarded
  Photograph
n/a Ronnie Brannon Ed Welch  Ed Welch 
    Candles  
n/a No 1st place  No 2nd place No 3rd place 
    Cosmetics  
n/a Sandra Campbell No 2nd. Place No 3rd place 
    Gadgets  
n/a No 1st Place Jim Davis No 3rd place 
    Crafts  
n/a Almeta Partin Allyson Andrews George Baldwin
* Best In Show.      

No results available for the 2010 honey judging contest.

Last updated 11/23/2019 brf mp